Register
Zapomniales hasla?Stare 1.04.2012, 12:38   #1
Crash
Gość
 
Awatar Crash
 
Domyślnie Oznaczenia Wersji Filmu

Oznaczenia Wersji Filmu


CAM
'Cam' jest to nagranie wykonane w kinie, zwykle za pomocą cyfrowej kamery wideo. Czasami używany jest do tego mały statyw, lecz często jest to niemożliwe, stąd kamera może się trząść. Także widownia nie zawsze jest nieruchoma oraz obraz może być nagrywany pod kątem. Po odpowiedniej obróbce jest to trudne do zauważenia, chyba że na ekranie były wyświetlane napisy, ale często takie nagrania mają trójkątne ciemne obszary na górze i dole ekranu. Dźwięk nagrywany jest przez wbudowany mikrofon kamery i, szczególnie w przypadku komedii, podczas filmu słyszalny jest śmiech widowni. Z tych względów jakość obrazu i dźwięku jest zwykle bardzo słaba, ale czasami, gdy mamy szczęście i kino było puste, dźwięk może być w miarę czysty.

TELESYNC (TS)
'Telesync' jest to niemal to samo co 'Cam', z tym że tu jest zastosowane zewnętrzne źródło dźwięku (najprawdopodobniej kinowe gniazdko do słuchawek dla ludzi z uszkodzonym słuchem). Bezpośrednie źródło dźwięku nie zapewnia przecież dobrej jakości dźwięku z powodu hałasu z otoczenia. Nierzadko 'Telesync' jest filmowany w pustym kinie lub nawet specjalnym pomieszczeniu z projektorami za pomocą profesjonalnej kamery zapewniającej lepszą jakość obrazu. Jakość poszczególnych filmów może się jednak mocno różnić. Duża część filmów oznaczonych 'Telesync' jest nazwana błędnie i powinna być oznaczona 'Cam'.

TELECINE (TC)
Urządzenie telecine cyfrowo kopiuje film z taśmy kinowej. Dźwięk i obraz powinny być w miarę dobre, ale z powodu użytego sprzętu wersje telecine występują rzadko. Zwykle film ma właściwe proporcje obrazu, chociaż zdarzały się wersje w formacie 4:3. [Dobrym przykładem TC jest MinorityReport (niepoprawnie oznaczony jako DVDRip) - przyp. tłum.]. TC nie powinno być mylone z 'TimeCode', które oznacza licznik widoczny przez cały czas trwania filmu.

SCREENER (SCR)
Taśma video wysyłana do sklepów i innych miejsc celach promocyjnych. 'Screener' jest dostarczany na taśmie VHS, zwykle w formacie 4:3 (pełny ekran), choć zdarzają się też wersje szerokoekranowe (1.85:1 do 2.4:1). Główną wadą jest przesuwający się na dole ekranu (przez cały film lub co jakiś czas) tekst z informacjami o prawach autorskich i numerem telefonu antypirackiego. Jeżeli taśma zawiera także numery seryjne lub inne oznaczenia umożliwiające dotarcie do jego źródła, muszą one być zamazane (zwykle za pomocą czarnego pola). Zazwyczaj pojawia się ono na kilka sekund, lecz czasami widać je przez cały film. Zdarza sie, że jego rozmiary są dość duże. Zależnie od użytego sprzętu, jakość wersji 'Screener' może się wahać od doskonałej, gdy wykonana została z pierwszej, dobrej kopii taśmy, aż po słabą, jeżeli została wykonana ze słabej taśmy, przegranej na kiepskim magnetowidzie. Filmy 'screener' zapisywane są jako lepszej lub gorszej jakości VCD.

DVD-SCREENER (DVDScr)
Podobnie jak screener, lecz pierwotnym nośnikiem była płyta DVD. Zazwyczaj wersja szerokoekranowa (kinowa), ale bez dodatków, jakie można znaleźć w wersji przeznaczonej do sprzedaży. Widoczna na ekranie informacja o wersji oglądanej kopii (tzw. 'ticker') zwykle nie znajduje się na czarnym pasku u dołu, tylko na samym obrazie filmu, co może nieco przeszkadzać w oglądaniu. Jeżeli ripper zna się na ripowaniu, 'DVDscr' powinien być bardzo dobrej jakości. Najczęściej dokonuje się z niego konwersji na SVCD lub DivX/XviD.

R5 LiNE
Jest to rip z płyty DVD wydanej "pośpiesznie" w regionie 5 (Azja + Rosja). Przez skrócony czas obróbki mający na celu szybsze wydanie tego w wymienionych krajach obraz może być dość mocno pogorszony (min. obniżony jakość dźwięku i obrazu, widoczne rysy na teśmie). Ripy oznaczone *R5 LiNE* są ripami pochodzącymi z płyt, które nie posiadały ścieżki dźwiękowej w (oryginalnym) angielskim języku. W takich przypadkach dźwięk jest "brany" z innego relka (najczęściej z wersji TC) i synchronizowany tak aby pasował

DVDRip
Kopia ostateczna, wykonana z DVD. Jeśli to możliwe, wypuszczana jest przed oficjalną datą wprowadzenia do sprzedaży. Jakość powinna być doskonała. DVDRipy są wypuszczane w SVCD i DivX / XviD.

Blu-ray Rip (BDRip bądź BRRip), HDDVDRip
Są to releasy, których źródłem były filmy wydane na płytach BlueRay Disc lub HDDVD. Charakteryzują się wysoką rozdzielczością (720p, 1080i lub 1080p), świetną ostrością obrazu oraz bardzo dobrej klasy dźwiękiem.

HDTVRip / HDTV
(ang. High Definison Telvison Ripping) Źródłem tego rodzaju releasów jest cyfrowy obraz nadawany w technologii HDTV. Obraz podczas obróbki najczęściej jest “pomiejszany” do wymiarów standartowego DVDRip’a. Charakteryzuje się bardzo dobrą ostrością obrazu oraz dźwięku.

VHSRip
Kopia z kaset VHS (wersje dystrybucyjne), przeważnie skate/sport i materiały XXX.

PDTV
(ang. Pure Digitally Television) czyli czysto cyfrowa telewizja. Oznacza ze plik (film, serial, itp.) został zgrany z telewizji cyfrowej.

SDTV
(ang. Standard-definition television ) oznacza że plik został zgrany z SDTV czyli cyfrowej wersji analogowego standardu NTSC i PAL.

WebRip
Źódłem tego typu releasów jest obraz nadawany przez internet z różnego rodzaju serwisów (od stacji telewizyjnych po portale z teledyskami i koncertami) Najczęściej WebRipy to najnowsze odcinki seriali które emitowane były w Internecie wcześniej niż w TV.

TVRip
Odcinek programu emitowanego w TV (najlepiej, gdy obraz jest odbierany za pomocą cyfrowych / kablowych / satelitarnych odbiorników) lub tzw. PRE-AIR (sprzed emisji), zgrywany z przekazów satelitarnych rozsyłanych do poszczególnych sieci na kilka dni przed emisją (nie zawierają 'zanieczyszczeń', ale czasami mogą migotać). Niektóre programy, jak World Wrestling Federation Raw Is War, zawierają dodatkowe części i zaciemnienia oraz testy kamer i komentarzy. Nagrywanie z dobrej cyfrowej karty TV daje najlepsze efekty i grupy wypuszczają zwykle takie materiały jako SVCD, choć często występują także formaty VCD/DivX/XviD.

WORKPRINT (WP)
Wersja robocza, czyli film nad którym praca nie została jeszcze ukończona. Może w nim brakować niektórych scen, muzyki, a jakość waha się od doskonałej do bardzo słabej. Niektóre wersje WP mogą się bardzo różnić od produktu końcowego (w Men In Black brakuje obcych - w ich miejsce są aktorzy), a niektóre zawierają więcej niż gotowy film (Jay and Silent Bob). WP mogą być ciekawym dodatkiem do kolekcji, jeśli tylko uda się zdobyć wersję o dobrej jakości.

DivX Re-Enc
DivX Re-Enc to film przegrany z wersji VCD i zakodowany jako mały plik w wersji DivX. Najczęściej można je znaleźć w systemach p2p. Pliki te są oznaczone najczęściej: Nazwa.Filmu.Grupa(1of2), itd. Typowe grupy to SMR i TND. Nie są one raczej warte ściągania, chyba że dla kogoś jakość nie jest istotna i zależy mu tylko na ściągnięciu tych 200MB. Generalnie unikać.

Watermarks
Znaki wodne. Wiele filmów pochodzi z tzw. Asian Silvers/PDVD (patrz dalej), które są oznaczane przez osoby, które je wypuściły. Zwykle za pomocą litery/inicjałów, albo małego loga, najczęściej w jednym z rogów. Najbardziej znane znaki wodne to: 'Z', 'A' oraz 'Globe'.

Asian Silvers / PDVD
Azjatyckie Sreberka (AS) i PDVD to filmy wypuszczone przez wschodnich producentów, a później często kupowane przez grupy i wypuszczane pod własnym szyldem. AS są tanie i dostępne w większości krajów, dlatego jest ich tak wiele. PDVD to prawie to samo, tyle że wytłoczone są na DVD (opcjonalnie z napisami) i zwykle z lepszą jakością niż AS, które są zripowane z DVD, ale nagrane jako VCD.

DSRip - Digital Stream Rip
'Rip z cyfrowego strumienia danych', np. z cyfrowej telewizji satelitarnej. Bardzo dobra jakość, ale często różne znaczki kanałów telewizyjnych, oraz lekkie przeskoki obrazu związane z wycinaniem reklam. Wiele seriali jest dostępnych w takiej postaci.

PDVD
Rip z płyty DVD przygotowanej przez piratów, najczęstszym źródłem obrazu jest TELECiNE (w przeszłości zdażały się również TS). Coraz lepiej przygotowywane - bardzo dobrej jakości obraz, różne ścieżki dźwiękowe (DolbyDigital, a nawet DTS), napisy, menu, czasami nawet jakieś dodatki - trailer, galeria zdjęć.

WIDESCREEN (WS)
Film w formacie 16:9 lub cienszym, zwykle 1.80:1 do 2.50:1.

FULLSCREEN (FS)
Film w trybie pełnoekranowym, stosunek boków szerokości do długości wynosi 1.33:1 (4:3).

PROPER
Zwykle oznacza się tym nowe kopie, których poprzedniczki były gorsze jakościowo, np. proper dostanie wersja WD, która wydana została po wersji FS.

NUKED
Kopia została skasowana z jakiegoś powodu ze spisu.

LIMITED
Oznacza, że film pojawił się w ograniczonej liczbie kin.

STV - straight to video
Film nie trafił na ekrany film, został wydany od razu na dvd/vhs.

DUPE - duplicate
Pozycja już była wcześniej ripowana.

BAD IVTC
IVTC (inverse telecine) to proces polegające na konwersji filmu 30 fps na 24 fps w celu oszczędzenia miejsca. Dla wprawnego oka obraz będzie migotał w charakterystyczny sposób.

DC - director´s cut
Wersja reżyserska.

BAD AR - aspect ratio
Nieprawidłowy stosunek boków obrazu.

INTERNAL
Jest to przeważnie rip wykonany przez inną ekipę 'poniżej standardowej jakości' i przeznaczony do rozpowszechniania wewnątrz grupy.

LASERDISCrip:
Rip z przodka DVD - płyty LaserDisc. Jakość znacznie lepsza niż w przypadku VHS - można ją porównać z obecnie używanym formatem SVCD, jednak do tworzenia LD używano najczęściej nie-remasterowanych źródeł - stąd ostrość słabsza niż w przypadku SVCD, widoczne zadrapania, kurz, ziarnistość negatywu. Na LD wydano bardzo wiele specjalnych edycji niektórych filmów, nadal niedostępnych na DVD - Blade Runner European Cut, trylogia Star Wars, THX1138, i wiele innych.
 
Przy okazji sprawdź poniższe tematy:

Narzędzia wątku
Nabór do ekipy!Files4You.org - Kontakt - Archiwum - Warunki korzystania z serwisu - Grupy - Na górę

Powered by vBulletin®
Files4You.org 2005-2022
Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:56.